Етеричните масла се използват от човечеството от дълбока древност, има свидетелства за употребата им 3000 г. преди новата ера. Основните причини за това са безопасното им използване и липсата на странични ефекти. Все пак съществува вероятност при грешна концентрация или при прекомерна употреба на някои масла, да се получи нежелан ефект- дразнене или зачервяване на кожата. За да се предотврати това ви предлагаме следните няколко указания за безопасно и ефективно използване на етеричните масла.
- Тест за алергии – когато използвате за първи път етерично, масло, било то базово или есенциално, трябва да се уверите, че нямате алергия към него. За целта е необходимо да тествате маслото върху малък участък от кожата чрез следните четири стъпки:
- Смесвате 5 мл. базово масло, по ваш избор, с 4 капки от етерично масло и нанасяте от вътрешната част на лакътя на малка повърхност.
- Слагате лепенка на мястото и изчаквате 24 часа.
- Ако се появят някакви симптоми, като сърбеж, зачервяване, възпаление, парене или обрив, то трябва да отмиете маслото с чиста хладка вода. Употребата на въпросното масло не е препоръчителна за вас.
- Ако до 24 часа не се появят симптоми, то тогава то е безопасно за вас.
Някои базови масла могат да съдържат следи от ядки, затова е задължително да ги избягвате ако имате алергия към съответните ядки.
- Кожни дразнители–дори да не сте получили нежелана реакция при предишния тест, някои от етеричните масла може да дразнят кожата и затова трябва да се използват внимателно. Такива са маслата от черен пипер, бензоин, бор, босилек, джинджифил, канела, карамфил, лимон, лимонова трева, маточина, мащерка, мента, портокал, риган, чаено дърво.
- При лечение с медикаменти – употребата на етерични масла не се препоръчва при провеждане на медикаментозно лечение, защото някои масла могат да повлияят на определени лекарства отпускани с рецепта. Винаги се консултирайте с лекар преди употребата на каквото и да е масло.
- Фоточувствителност – има етерични масла (особено цитрусовите), които съдържат съставки абсорбиращи слънчевата светлина/ UV лъчите и по този начин усилват ефекта на слънцето върху кожата. Необходимо е избягването на употребата на такива масла преди излагане на слънце или посещение на солариум, тъй като това може да увеличи опасността от хиперпигментация, слънчево изгаряне, образуването на мехури и обриви. Маслата, за които трябва да внимаваме са лайм, лимон, бергамот, грейпфрут, лимонова трева, мандарина, портокал,
- Контакт с очите – ако етерично масло попадне в очите е необходимо веднага да го почистите с базово масло (за предпочитане е кокосово). Не измивайте с вода, тъй като тя не разтваря етеричните масла.
- Никога не използвайте етерични масла през първите три месеца на бременността. След това е задължително да се консултирате с вашия лекар кои масла и как може да се използват, защото голяма част от тях не се препоръчват по време на бременност.
- Никога не поглъщайте етерични масла, освен ако на етикета ясно не е посочена енергийна стойност и инструкция за употреба.
- Етерични масла не се прилагат върху открити рани при никакъв повод.
- Огромен е броят на етеричните масла и има такива, които могат да бъдат токсични и затова трябва да бъдат избягвани. Винаги когато се колебаете дали едно масло е подходящо за вас се консултирайте с лекар или квалифициран аромотерапевт.
- Съхранявайте етеричните масла само в тъмни стъклени съдове, тъй като могат да разтворят някои пластмаси и не ги излагайте на пряка слънчева светлина. Преди употреба проверявайте срока на годност и се уверете, че маслото не е оксидирало, т.е не мирише неприятно. Едва тогава можете да го тествате.
Използването на ароматни масла е истински подарък за организма, независимо от възрастта ни. Правилната и информирана употреба носи безценна полза за здравето ни. В днешното забързано ежедневие всеки заслужава моменти здраве от природата. Чрез етеричните масла имате шанс освен здраве да получите и необходимата доза наслада за вас и хората, които обичате.
* Видове натурални масла:
– Базови масла, наричат се още масла преносители, извличат се обикновено от ядките и семената на растенията. Освен собствения ефект, който те имат върху организма, те се използват и за да разредят етеричните(есенциални) масла, които могат да доведат до раздразнения или зачервявания на кожата ако се използват в концентриран вид. Базовите масла наподобяват по структура мастната тъкан на човека, затова те проникват бързо и помагат да се абсорбират лесно по-трудно усвоимите етерични масла. Базовите масла имат високо съдържание на мазнини и затова живота им не е неограничен, в течение на времето те се окисляват(гранясват). Всъщност някои базови масла съдържат естествени токофероли (Витамин Е), който не само действа като естесвен консервант и удалжават срока на годност, но имат и благотворно действие върху кожата.
Примери за базови масла са: бадемово, маслиново, слънчогледово, кокосово, какаово или масла от авокадо и жожоба.
– Етерични масла, наричани още есенциални защото улавят същината на растението, се извличат най-често от корена, кората, листата и стеблото или други ароматни части на растенията. Етеричните масла са леки като текстура, със силен аромат и се изпаряват много бързо. Спрямо тази бързина етеричните масла се делят на три вида:
Върхови нотки – аромата им се усеща в първите няколко секунди някои такива масла – лимон, портокал, евкалипт, мента,
Средни нотки – след втората минута до един час, можем да усещаме техния аромат, примери – лайка, здравец, лавандула, мирта,
Базисни нотки – можем да ги усетим след средните нотки понякога до 24ч. по-късно, такива са – мускус, канела, роза, пачули, сандалово дърво.